Nyhed

Dracula - 1979 - Frank Langella and Laurence Olivier

Varenr: D27268
46 kr.
 
Læg i indkøbsvognen
Leveringstid:  5-10 arbejdsdage

  • Qliro Checkout
  • Hurtig levering - leveringstiden fremgår ved kassen
  • Returret - 100 dages åbent køb
Information

I England i begyndelsen af det 20. århundrede forsøger den blodtørstige, men også charmerende og forførende grev Dracula at skabe en udødelig brud, men må kæmpe mod professor Abraham Van Helsing.

Dracula er en gotisk gyserfilm fra 1979 instrueret af John Badham. Filmen havde Frank Langella i titelrollen samt Laurence Olivier, Donald Pleasence og Kate Nelligan i hovedrollerne.

Filmen var baseret på Bram Stokers roman Dracula fra 1897 og sceneadaptionen fra 1924, selvom meget af Stokers oprindelige plot blev revideret for at gøre filmen mere romantisk, som det fremgik af taglinen A Love Story. Filmen fik overvejende positive anmeldelser og var en moderat kassesucces. Den vandt Saturn Award 1979 for bedste gyserfilm.

I Whitby i Yorkshire i 1913 ankommer grev Dracula fra Transsylvanien med skibet Demeter en stormfuld nat. Mina Van Helsing, som er på besøg hos sin veninde Lucy Seward, finder Draculas lig, efter at hans skib er gået på grund, og redder ham. Greven besøger Mina og hendes venner hos Lucys far, Dr. Jack Seward, hvis palæ på en klippetop også fungerer som det lokale sindssygehospital. Ved middagen viser han sig at være en charmerende gæst og efterlader et stærkt indtryk på værterne, især Lucy. Jonathan Harker, Lucys forlovede, er mindre charmeret af den smukke greve.




Talte sprog: Engelsk

Undertekster: Dansk,Finsk,Norsk,Svensk
Denne tekst er automatisk oversat, og der kan forekomme fejl.
7350007151490EAN:
  • Specifikationer
  • Manuals & Datasheets
  • Reviews & Questions/Answers

Andre så også på

Howard The Duck
Køb!
Battle Hymn
52 kr.
Køb!
​To hell and back
Køb!