ZenDrive U8M ultraslank ekstern DVD-enhed og brænder
Zen-inspireret ultratyndt design
ASUS ZenDrive U8M rummer seriøs funktionalitet i sin robuste, ultratynde 13,9 mm-ramme. Afsluttet med den smukke, Zen-inspirerede koncentriske cirkelæstetik kombinerer den problemfrit fantastisk design, solid konstruktion og sofistikeret stil.
Den perfekte ledsager til ASUS ZenBook eller andre bærbare computere af den nyeste generation
USB-C er en funktion i stort set alle nye bærbare computere, herunder alle nye ASUS ZenBook-modeller – så ASUS ZenDrive U8M er klar til at blive tilsluttet med det samme. Det smarte lille stik gør det muligt at tilslutte enheden i enhver retning, så du skal blot tilslutte U8M via USB-C for at tilføje øjeblikkelig multimedieafspilning eller sikkerhedskopieringsfunktioner til din Windows- eller Mac-computer.
Gem dine dyrebare fotos, videoer og data i generationer
ASUS ZenDrive U8M understøtter M-DISC, en lagringsløsning i arkivkvalitet designet til at hjælpe brugere med at beskytte deres dyrebare digitale minder – såsom familiefotos og hjemmevideoer. Sammenlignet med harddiske, flash-enheder og andre skrivbare medier, som har en lagringslevetid på ca. 8 år, brænder M-DISC-brændingsteknologien de indspillede data ind i et patenteret stenlignende lag, der er modstandsdygtigt over for ekstreme forhold, hvilket gør det muligt for dig at gemme dine livslange minder og vigtige data i 1.000 år eller mere. ASUS ZenDrive U8M tilbyder en omfattende og brugervenlig sikkerhedskopieringsløsning til Windows. Alt, hvad du har brug for, er inkluderet, så du kan beskytte dine dyrebare data og få fuldstændig ro i sindet.
| Farve: | Sølv |
| Import Højde: | 14 |
| Emballagevægt: | 426 g |
| Emballagens bredde: | 21,8 cm |
| Enhedstype: | DVD±RW-enhed (±R DL) - ekstern |
| Medfølgende kabler: | 1 x mini-USB til USB-C-kabel |
| Grænseflade: | 1 x mini-USB 2.0 |
| Dybde: | 13,55 cm |
| Bredde: | 14,25 cm |
| Skrivehastighed: | 24x (CD) / 8x (DVD±R) / 6x (DVD±R DL) |
| Vægt: | 235 g |
| Indlæsningsdybde: | 136 |
| Indgangsbredde: | 143 |
| Afspilningshastighed: | 24x (CD) / 8x (DVD) |
| Importvægt: | 0,24 |
| Type: | DVD±RW (±R DL) |
| Emballagens højde: | 4,8 cm |
| Emballagens dybde: | 20 cm |
| Højde: | 1,39 cm |
| Medfølgende software: | NERO BackItUp |
| Import Farve Lev: | Sølv |
| Understøttede medietyper: | CD-ROM, CD-R, CD-RW, DVD-ROM, DVD-R, DVD-RW, DVD+RW, DVD+R, DVD+R DL, DVD-R DL, M-DISC DVD+R |
| Skrivehastighed: | 24x (CD) / 6x (DVD-RW) / 8x (DVD+RW) |
| Krav til operativsystem: | Apple MacOS X 10.6, Windows 8 / 8.1 / 10 |
