Legio Nova-design med riller danner en ramme om din mad. Det er porcelæn af høj kvalitet, og den kan klare både ovn, mikroovn og fryser. Derudover er der 10 års garanti på udstyret. Eva Trio er sponsor for det danske kokkelandshold, og de har fundet inspiration til deres designproces ved at se på deres madkunst og den omhu, de lægger i deres arbejde. Dåsen passer til resten af Legio Nova-serien. Den er perfekt til mælk eller juice ved morgenbordet. Brug den også til vand eller juice ved middagsbordet.
Legio Nova-serien gør dit middagsbord lidt pænere.
Nyttige oplysninger om Eva Trio Legio Nova-kande
- Volumen: 1,0 liter
- Materiale: Porcelæn
- Let at bruge både til at hælde og opbevare
- Tåler opvaskemaskine
Eva Solo - 100 år med dansk design
Eva Solo designer dansk boligtilbehør og køkkengrej i et smukt og eksklusivt design, der kombinerer æstetik, funktionalitet og høj kvalitet. De designer redskaber, der er en fornøjelse at se på, bruge og eje.
Virksomhedens historie går helt tilbage til 1913, men Eva-brandet fik sit store gennembrud i 1952 med en brød- og kødskæremaskine, der blev en designklassiker. Den første af mange. I dag er produkterne opdelt i flere kollektioner, som markedsføres over hele verden. Men essensen er stadig den samme: æstetik, funktionalitet og kvalitet.