Denne makulator fra Hama tilbyder høj sikkerhed i et kompakt design.
- Sikkerhedsniveau P5 for overholdelse af GDPR
- Makulerer op til 8 ark på én gang
- Håndterer plastikkort sikkert
- Funktion til beskyttelse mod overophedning
- 20-liters affaldskurv med vindue
Prime M80-makulatoren er designet til at opfylde både private og forretningsmæssige behov og sikre, at personlige og følsomme data destrueres sikkert. Med et sikkerhedsniveau på P5 overholder den GDPR-standarderne, hvilket gør den velegnet til makulering af fortrolige dokumenter. Det kompakte design omfatter en 20-liters affaldskurv, hvilket gør den pladsbesparende, samtidig med at den kan rumme en stor mængde makuleret materiale.
Denne makulator kan håndtere op til 8 ark 80 g/m² papir eller 9 ark 70 g/m² papir på én gang og producerer ekstra små 2x12 mm strimler for øget sikkerhed. Den makulerer også plastikkort, f.eks. kreditkort, hurtigt og sikkert. Apparatet har en automatisk start/stop-funktion, der gør det nemt at bruge, og en baglæns funktion til at fjerne papirstop.
Yderligere funktioner omfatter beskyttelse mod overophedning for at forhindre skader, hæftningssikre stålknivaksler til makulering af hæftede dokumenter og en sikkerhedsmekanisme, der forhindrer drift, hvis enhedens hoved ikke er korrekt indsat. Makulatoren er udstyret med tydelige funktions-LED'er for nem betjening og et praktisk håndtag til nem tømning af opsamlingsbeholderen. Denne makulator af høj kvalitet er ideel til brug på kontorer, i private husholdninger og på hjemmekontorer.
