Nyhed

RED HEAT BD

Varenr: D37950
60 kr.
 
Læg i indkøbsvognen
Leveringstid:  6-10 arbejdsdage

  • Qliro Checkout
  • Hurtig levering - leveringstiden fremgår ved kassen
  • Returret - 100 dages åbent køb
Information

Red Heat er en amerikansk buddy-cop-actionkomedie-thriller fra 1988, instrueret, medskrevet og medproduceret af Walter Hill, med Arnold Schwarzenegger i rollen som den sovjetiske politibetjent Ivan Danko og Jim Belushi som Chicago-politibetjenten Art Ridzik.

Politibetjentene Ivan Danko og Yuri Ogarkov fra Moskva-politiet leder en hemmelig operation mod den georgiske mafialeder Viktor Rostavili. Rostavili formår dog at undslippe, og i den efterfølgende skudveksling dræber han Ogarkov, inden han flygter til USA. Rostavili bliver anholdt for en mindre trafikforseelse i Chicago, og Danko bliver efterfølgende sendt til Amerika for at hente forbryderen, under strenge ordrer om ikke at afsløre den sande årsag til Rostavilis udlevering.

Da Danko ankommer til Chicago, bliver han mødt af detektiverne Art Ridzik og Max Gallagher fra Chicago Police Department. Under afhøringen af Rostavili konfiskerer Danko en mystisk nøgle fra ham. Mens Rostavili bliver transporteret til lufthavnen, bliver gruppen overfaldet af flere mænd, og Gallagher bliver skudt og dræbt, hvilket giver Rostavili mulighed for at undslippe. I strid med de amerikanske myndigheders ønsker bliver Danko i Chicago for at pågribe Rostavili, og Ridzik får til opgave at være hans ledsager. Gennem en informant får Danko og Ridzik at vide, at Rostavili samarbejder med lokale narkohandlere kaldet The Cleanheads under ledelse af den fængslede kriminelle boss Abdul Elijah om at købe og smugle kokain ind i Sovjetunionen. Duoen konfronterer Rostavilis amerikanske kone, danseskolelæreren Cat Manzetti, men bliver lokket ind i et baghold, hvor Rostavili kræver, at Danko afleverer hans nøgle, hvilket tvinger parret til at trække sig tilbage.

Danko og Ridzik tager til hospitalet for at afhøre en af Rostavilis håndlangere, der blev såret under det tidligere baghold, men han bliver dræbt af en anden af Rostavilis medskyldige, der er forklædt som sygeplejerske. Danko skyder og dræber efterfølgende morderen. Ridziks overordnede, kommandør Lou Donnelly, konfiskerer Dankos pistol, da han ikke har tilladelse til at bære våben i USA, og beordrer ham til at indstille efterforskningen. Ridzik, der stadig ønsker at hævne sin partners mord, giver dog hemmeligt Danko sin reservepistol. Manzetti bliver derefter myrdet af Rostavili.



Sprog: Engelsk

Undertekster: Dansk, svensk, norsk, finsk
Denne tekst er automatisk oversat, og der kan forekomme fejl.
5709165146923EAN:
  • Specifikationer
  • Manuals & Datasheets
  • Reviews & Questions/Answers

Andre så også på