| 2G-band: | 900 GSM, 1800 GSM, 1900 GSM |
| Anslutningstyp: | Utgång för headset - minihörlurskontakt 3,5 mm |
| Antal SIM-kort: | Dual-SIM |
| Bildskärmsupplösning: | 320 x 240 pixlar |
| Bredd: | 57 mm |
| Dataöverföring: | GPRS |
| Diagonal storlek: | 2.8"" |
| Djup: | 21 mm |
| Flash-minneskort som stöds: | microSDHC, microSD |
| Formfaktor: | Viktelefon |
| Färg: | Röd |
| Höjd: | 106 mm |
| Inkluderade tillbehör: | Strömadapter |
| Kapacitet: | 1000 mAh |
| Ljuskälla: | Flash |
| Meddelandetjänster: | SMS, MMS |
| Navigering: | A-GPS, GLONASS |
| Processornummer: | MT6260A |
| Runtime-detaljer: | Tala: upp till 360 min | Vänteläge: upp till 420 timmar |
| SAR-värde: | 1,499 W/kg (kropp), 0,595 W/kg (huvud) |
| SIM-korttyp: | Mikro-SIM |
| Samtalstid: | 360 minuter |
| Sensorupplösning: | 3 megapixlar |
| Serviceleverantör: | Inte specificerad |
| Standarder som följs: | HAC (Hearing Aid Compatible) |
| Teknik: | Litiumjon |
| Telefonfunktioner: | Högtalartelefon, samtalstimer, konferenssamtal, flygläge, vibrerande larm |
| Trådlöst gränssnitt: | Bluetooth |
| Typ: | MediaTek |
| Typ av produkt: | Funktionstelefon |
| Vikt: | 124 g |
| Väntelägestid: | 420 timmar |
| Ytterligare funktioner: | SOS-knapp, ICE-funktion (In Case of Emergency), väckarklocka |
7322460077631EAN:
