Samsung TV 43" - TQ43QN90FATXXC
Samsung TQ43QN90FATXXC är en 43 tum Neo QLED 4K Smart TV från Samsung, framtagen för att ge bästa möjliga bild i ett mindre format. Perfekt för dig som vill ha en kompakt TV med samma höga prestanda som de större modellerna – utan att kompromissa.
AI i varje detalj
Den nya NQ4 AI Gen3-processorn är Samsungs mest avancerade hittills och drivs av hela 128 neurala nätverk. Den optimerar både bild och ljud i realtid och skalar upp innehåll till skarp och jämn 4K-kvalitet – oavsett källa.
Bild utan blänk och reflektioner
Tack vare Glare Free-tekniken ser du skärmen tydligt även i starkt dagsljus eller med lampor tända. Perfekt i ljusa rum där traditionella skärmar ofta störs av reflektioner.
Klar rörelse, även i snabba scener
Motion Xcelerator 165Hz ser till att sport, spel och actionfilmer återges blixtsnabbt och mjukt. AI Motion Enhancer Pro förbättrar dessutom rörelser i detaljer som text och sportbollar – vilket höjer upplevelsen ytterligare.
Verklighetstrogna färger och kraftfullt ljud
Med Quantum Mini LED Pro och Neo Quantum HDR+ får du ljusstark, detaljrik bild med hög kontrast. Dolby Atmos och Active Voice Amplifier Pro ger ett tredimensionellt ljud och tydliga röster – även om det är stimmigt hemma.
Tunn, snygg och smart
NeoSlim-designen gör att TV:n är lika snygg att titta på som den är att titta på innehåll på. Lägg till Art Store för att visa konst när skärmen är i viloläge – över 3300 konstverk att välja mellan.
| Djup brutto: | 14 cm |
| Hogtalarsystem: | 2 kanaler |
| Wifiprotokoll: | 802.11ac |
| Plattform: | Tizen OS |
| Egenskaper stall: | Kraftig böjning hexagon |
| Mått och vikt komponenter: | Skärm utan ställ - 96.08 cm x 2.69 cm x 55.89 cm x 9.4 kg ¦ Skärm med ställ - 96.08 cm x 22 cm x 61.99 cm x 13.4 kg ¦ TV-bänk - 51.9 cm x 22 cm |
| Import produktserie: | QN90F Series |
| Hdrforberedd: | Ja |
| Anslutningsmöjligheter: | Wi-Fi, LAN, Bluetooth |
| Hojd brutto: | 66.7 cm |
| Stod for cec: | Anynet Plus |
| Bredd: | 96.08 cm |
| Vikt: | 9.4 kg |
| Import energiklasssdr: | F |
| Import Djup: | 220 |
| Iss internet streaming services: | Samsung TV PLUS, HbbTV 2.0.4 |
| Ytterligare funktioner: | Enhanced Audio Return Channel (eARC), röstinteraktion (fjärrfält), Förvalsbeskrivning för ljud, Q-Symphony, Object Tracking Sound Lite, Adaptive Sound Pro, Active Voice Amplifier Pro, 360 Audio |
| Bluetoothversion: | Bluetooth 5.3 |
| Hdrteknologi: | HDR10+ Adaptive, HDR10+ Gaming, Neo Quantum HDR |
| Overensstammer med vesa: | Ja |
| Import Farg Lev: | Svart |
| Energikonsumtion per ar: | 69 kWh |
| Videogranssnitt: | HDMI |
| Natdel: | Nätaggregat |
| Videoprocessor: | NQ4 AI Gen3 |
| Dimensioner: | Utan ställ |
| Anslut och dela innehåll: | Skärmspegling, Sound Mirroring, IP Control, Tryck på Visa, Multi View, Lagringsdelning |
| Usbport: | Ja |
| Digialt ljudformat: | Dolby Atmos |
| Elektronisk programguide: | Digital EPG |
| Service och support: | Begränsad garanti - 2 år |
| Lcdteknik for bakgrundsbelysning: | Quantum Mini LED - Ultimate UHD Dimming, Quantum Matrix Technology Plus |
| Färg: | Svart |
| Standarder som foljs: | CEC, HGiG, Pantone Validated |
| Kompatibel med internet of things iot: | Ja |
| Vikt brutto: | 16.9 kg |
| Import skärmupplösning(px): | 3840 x 2160 |
| Stromforbrukning max: | 145 Watt |
| Hdtvmottagare: | Ja |
| Monteringsgranssnitt for platt bildskarm: | 200 x 200 mm |
| Automatisk av- och påslagning : | Ja |
| Stromkonsumtionsstall med: | 0.5 Watt |
| Visningsformat: | 4K UHD (2160p) |
| Sprak far bildskarmsmeny: | Multilingual |
| Modell fjarrkontroll: | Samsung TM2560E |
| Årsmodell: | 2025 |
| Hdmiportskvantitet: | 4 ports |
| Diagonalklass: | 43" |
| Digitaltvservice: | HbbTV |
| Kommunikationsteknologi: | Thread, Zigbee |
| Import upplösningvertikal: | 2160 |
| Design stall: | Bordsmodell |
| Typ: | Fjärrkontroll |
| Surroundlage: | Ja |
| Belaggning: | Bländfri |
| Typ av produkt: | LED-bakgrundsbelyst LCD-TV - Neo QLED - Smart TV |
| Energiklass hdr: | Klass G |
| Utokad pvr: | Ja |
| Lagen: | Ögonkomfortläge, omgivningsläge, Game Motion Plus, Autolågt latensläge (ALLM), Filmskaparläge, HGIG-läge, AI-energiläge, AI automatiskt spelläge, AI Mode |
| Tvmottagaravkanning: | Ja |
| Import eprelid: | 2205012 |
| Import energianvändningpålägehdr: | 102.00 |
| Bildkvot: | 16:9 |
| Digital tvmottagare: | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
| Inspanning: | AC 220-240 V (50/60 Hz) |
| Import upplösninghorisontell: | 3840 |
| Import bildskärmsdiagonalcm: | 108.00 |
| Hdrformat: | HDR10+ |
| Design: | Ultratunn design, 3 Bezel-less Design, NeoSlim-design |
| Television typ: | MiniLED |
| Egenskaper: | SolarCell-fjärrkontroll |
| Uteffekt total: | 20 Watt |
| Import smart-tvplattform: | Tizen OS |
| Djup: | 2.69 cm |
| Intelligent assistent: | Google Assistant, inbyggd Bixby, Alexa inbyggd (inte tillgängligt för vissa språk och länder) |
| Import energieffektivitetsklasshdra-g: | G |
| Rampris och forhojningsteknologi: | Variable Refresh Rate (VRR), Motion Xcelerator 165Hz, 120Hz (upp till 165Hz) uppdateringsfrekvens |
| Import energianvändningpålägesdr: | 50.00 |
| Url med qrkod for energimarke: | Https://eprel.ec.europa.eu/qr/2205012 |
| Bredd brutto: | 116.4 cm |
| Hojd: | 55.89 cm |
| Villkorsstyrd atkomst: | Common Interface Plus-slot(CI+) |
| Antal USB-portar: | 2 |
| Funktioner: | Webbläsning, Internet-videouppspelning |
| Stromforbrukning hdr palage: | 102 kWh/1 000 h |
| Energiforbrukning vid drift: | 69 Watt |
| Serie: | QN90F Series |
| Import skärmstorlek: | 43.00 |
| Stromforbrukning for sdr palage: | 50 kWh/1 000 h |
| Lanprotokoll: | Ethernet |
| Import Höjd: | 620 |
| Programvaruhus: | Art Store |
| Stall: | Inkluderad |
| Bildforbattringar: | Dynamic Black EQ, Bred synvinkel, Real Depth Enhancer Pro, AI Motion Enhancer Pro, HDR Brightness Optimizer, Auto HDR Remastering Pro, 4K AI Upscaling Pro, Färgboost Pro |
| Energiklass: | Klass F |
| Import Bredd: | 961 |
| Anslutningstyp: | 4 x HDMI ¦ 2 x USB ¦ LAN ¦ Digital ljudutgång (optisk) |
| Upplosning: | 3840 x 2160 |
| Import bildskärmsdiagonaltum: | 43.00 |
| Farg stall: | Svart |
| Sensorer: | Ekosensor |
| Tvtuner: | 1 analog, 2 digital |
